Jak podnikat

Existují různé formy podnikání. Každá má výhody a nevýhody. Výběr vhodného podnikání může výrazně ovlivnit váš úspěch.

Podnikat lze při práci, naplno nebo budovat tým lidí, kteří pro vás budou pracovat. Rozhodnutí o způsobu podnikání závisí na řadě faktorů. Někdy vás může k založení živnosti nutit zaměstnavatel. Tam zvažte možná rizika, protože takové podnikání nemusí být legální a mohou vám hrozit pokuty.

Podnikajícím osobám se v Česku říká živnostník, OSVČ (zkratka; znamená osoba samostatně výdělečně činná), freelancer, volnonožec, člověk na volné noze nebo podnikatel. Někteří podnikatelé mohou pro své zákazníky pracovat vzdáleně a jsou označováni jako digitální nomádi.

Úředním jazykem se pak podnikající jednotlivec nazývá fyzická osoba. Firma se pak označuje pojmem právnická osoba, přestože firmu může tvořit více spolumajitelů.

Možnosti podnikání

Bez živnostenského listu / firmy

Lidé se často pletou, že mohou podnikat bez oficiálního povolení od státu. Citují finanční limit, který povoluje přivýdělek. Na tento limit se však podnikání nevztahuje. Slouží totiž k tomu, abyste mohli třeba jednorázově prodat něco na bazaru nebo od někoho dostat odměnu za posekání zahrady. Jakmile podnikáte soustavně / pravidelně, musíte si zařídit živnostenský list. Za neoprávněné podnikání hrozí pokuta, případně může jít o trestný čin.

V mimořádných případech lze "podnikat" formou uzavření dohod o spolupráci nebo formou autorských honorářů. V zahraničí existuje služba Xolo, která umožňuje určitým povoláním pracovat bez oficiální registrace u úřadů.

Podnikání nezletilých

Mladí zájemci o podnikání do 16 let mají smůlu. Proto většinou neoficiálně podnikají na živnostenský list či firmu svých rodičů. Od tohoto věku může požádat soud o přiznání svéprávnosti (jinak také zplnoletnění).

Podnikání při práci a studiu

Je výhodné jako přivýdělek. Musíte si pohlídat, zdali vám podnikání nezakazuje pracovní smlouva. V případě studia zvažte své možnosti, aby dokázali vyhovět všem závazkům. Ověřte si s účetním, zdali a jak budete platit odvody / zálohy na daň.

Podnikání ve státní správě

Zájemci o podnikání, pracující pro stát nebo město, by si měli ověřit, zdali mohou podnikat. Někdy může být podnikání zakázáno a jindy vyžaduje povolení nadřízeného nebo dané organizace.

Ze zdravotních důvodů nebo v důchodu

Někteří podnikají, protože nemohou kvůli svému zdraví chodit do normální práce. Mohou pobírat invalidní důchod nebo jiné příspěvky od státu. Podobně to mohou mít podnikající senioři.

Podnikání při zadlužení / exekuci / insolvenci / trestně stíhaných / odsouzených

Pro tyto případy mohou platit omezení. Je potřeba vše ověřit u příslušných úřadů, právníků či účetních. Obecně platí, že každá situace má nějaké východisko.

Podnikání v zahraničí

Za určitých okolností lze mít živnostenský list v zemi, kde žijete. Vždy je potřeba prověřit podmínky na místě.

Podnikání na plný úvazek

Existují také podnikatelé, co mají podnikání jako svůj hlavní zdroj příjmu. K tomu však klidně mohou mít práci u zaměstnavatele bokem.

Jak probíhá podnikání

Podnikáním prodáváte svůj čas, znalosti, dovednosti nebo zboží / produkty zákazníkům. Úspěšnost vašeho podnikání se odvíjí od zájmu zákazníků, stavu ekonomiky a trhu, vaší šikovnosti a někdy také finančních možností. Z pohledu podnikání je většinou jednodušší živnost oproti firmě. Když dostanete od zákazníků peníze na účet nebo hotově, můžete je rovnou používat.

Abyste tohle všechno mohli dělat, mohou vám vznikat náklady. Váš celkový příjem se nazývá obrat. Když od celkového příjmu odečtete náklady, zůstává vám zisk. Snahou všech podnikatelů je, aby bylo jejich podnikání ziskové.

Možná jste narazili na články o firmách, které jsou třeba i několik let ve ztrátě. Ta vzniká ve chvíli, kdy náklady převažují nad příjmy. Firmy většinou dostávají peníze od bank nebo skupin lidí či jednotlivců (investorů). Když se firmě nedaří dlouhodobě, může následovat její konec. Označuje se jako krach, bankrot. Naopak když se v podnikání daří, firmu a někdy i živnost, lze prodat.

Podnikatel přes celý rok odvádí státu různé poplatky a daně. Jednou ročně pak předkládá státu vyúčtování. Je dobré znát a hlídat si různé limity. Například celkový příjem nad 2 miliony korun z vás udělá povinně výběrčího daně z přidané hodnoty (DPH). Vaše služby nebo zboží budou dražší o aktuální daň z přidané hodnoty. Existují i různá pravidla při prodeji či využití služeb v rámci Evropské unie a mimo ní, kdy je potřeba vše řešit z pohledu účetnictví.

Jako podnikatelé budete nejčastěji v kontaktu s Finančním úřadem (FÚ). S ním budete řešit daně a případně odvody daně z přidané hodnoty (DPH). Živnostenský úřad využijete spíše na začátku při zakládání živnosti. Dále budete pravděpodobně posílat odvody České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Možná budete v kontaktu i s jinými úřady, například hygienou, hasiči, Úřadem pro ochranu osobních údajů (UOOU) nebo Českou obchodní inspekcí (ČOI). Vzácně se lze setkat s požadavkem na vyplnění výkazů pro Český statistický úřad (ČSÚ).

Rozhodnutí podnikatele se posuzuje přísněji

Jako podnikatelé máte horší ochranu, než mají spotřebitelé. Je tedy potřeba důkladně číst smlouvy a posuzovat pečlivě různé nabídky včetně těch telefonických. Měli byste také mít povědomí o důležitých pravidlech a zákonech pro váš obor podnikání.

Živnostník (OSVČ) ručí celým svým majetkem

Za jakékoliv dluhy ručíte jako podnikatel celým svým majetkem. Týká se to i majetku manželů. Někteří živnostníci proto mají "pojistku na blbost". Existují však obory, které jsou z pojištění vyloučeny, například reklama a marketing. Proto se v některých oborech s větším rizikem vyplatí založit firmu.

Různé typy podnikání

Zákon vymezuje podnikání, které vyžaduje odborné znalosti nebo speciální povolení. Případné chybějící odborné znalosti můžete nahradit za osobu v podobě odborníka. Ten pak ručí za správnost všech vašich postupů. Speciální povolení obvykle vyžadují živnosti, kde můžete ohrozit zdraví, bezpečnost či životní prostředí. Zvláštní kategorií je právní poradenství: to nesmíte poskytovat bez advokáta. Hrozí vám pokuta za přestupek nebo dokonce můžete spáchat trestný čin.

Odborníci mají závazek ze zákona

Budete-li o sobě tvrdit, že jste odborníkem na určitou oblast a zákazník se bude řídit vaší radou, můžete být posléze povinni nahradit případnou škodu (§ 2950, zákon č. 89/2012 Sb.). O této náhradě škody však bude rozhodovat soud. A to jen v případě, kdy by váš zákazník takovou úhradu požadoval.



26. 6. 2024