Neoprávněné podnikání: jak poznat a řešit

Podnikání v Česku vyžaduje, abyste buď provozovali firmu nebo měli živnostenské oprávnění.

V ČR můžete podnikat několika způsoby: musíte mít firmu (právnická osoba) nebo živnost (fyzická osoba). Za určitých okolností lze podnikat jako autor, například spisovatel, sochař, výtvarník a další profese, kde se pak živnostenský list neřeší. S podnikáním jsou spojeny účetní a daňové povinnosti.

Stát povoluje občasný příjem, nazývaný jako příležitostní přivýdělek. Do těchto peněz patří různé nárazové nebo jednorázové aktivity: doučování, úklid domácností, prodej vámi vypěstovaného ovoce či zeleniny, vajec a pronájem například počítače / auta... Naopak tam nepatří tvorba webů, programování, prodávání oblečení na internetu a další pravidelné činnosti.

Může vás zmást i to, že třeba prodejní platforma vám nabídne možnost podání daňového přiznání. To však nestačí: pro pravidelnou činnost musíte mít živnostenský list nebo firmu. Neoprávněně můžete podnikat i v případě, kdy budete mít sice firmu / živnostenský list, ale budete působit v oboru, kde jsou třeba dodatečná povolení a splnění dalších podmínek.

Stát může zasáhnout i v situacích, kdy podnikáte podle zákona. Například v roce 2013 se policie zaměřila na provozovatele tzv. growshopů. Během zásahu bylo zkontrolováno 100 objektů a 45 osob bylo obviněno ze šíření toxikomanie. Podobně zasáhla policie proti provozovateli největšího erotického portálu.

Trestní zákon popisuje neoprávněné podnikání takto:

§ 251 Neoprávněné podnikání

  • (1) Kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
  • (2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
    • a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 značnou škodu, nebo
    • b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
  • (3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
    • a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo
    • b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Různé typy škod popisuje na svém webu Policie ČR. Problematická je definice "větší rozsah", na to však není vhodné sázet.

Jak si vyzkoušet podnikání?

Mimo neznalosti (která neomlouvá a není brána jako polehčující okolnost) může někdo argumentovat tím, že si chce podnikání nezávazně vyzkoušet. Založení firmy nebo živnostenského listu může představovat závazek v podobě pravidelných plateb státu. Proto někteří nejprve zkusí podnikat neoficiálně a teprve v případě zájmu své podnikání udělají podle zákona. Možnosti jsou následující:

Udělat si výzkum / průzkum trhu. Průzkum vám může odhalit, že je na trhu o dané produkty / služby zájem. Součástí průzkumu může být i zjištění tržeb největšího hráče v daném oboru. Můžete si také udělat předběžné odhady potřebných financí.

Riskovat. Méně viditelné obory podnikání můžete zkusit bez potřebných povolení. Je dobré si předem zjistit případná rizika a být na ně připraven.

Na cizí živnostenský list / firmu. Kamarád, známý či rodina vám poskytne svůj živnostenský list / firmu. Musí však souhlasit s tím, že podnikání zkoušíte na jeho účet.

Zplnoletněním / souhlasem soudu s podnikáním. Mladí lidé nad 16 let mohou požádat soud o uznání plné svéprávnosti nebo souhlas soudu s podnikatelskou činností.

Co vám hrozí?

Budete-li neoprávněně podnikat, dopouštíte se většinou pouze přestupku. Za ten vám může být udělena pokuta. Trestný čin, prověřovaný policií ČR, to začne být až ve chvíli většího rozsahu. Navíc se může ozvat i Finanční úřad a zpětně vymáhat zaplacení daní a dalších poplatků. Několik příkladů z policejní praxe:

  • Prodej telekomunikační techniky na aukčních webech - celkem pachatel utržil zisk 204 000 Kč. Hrozil mu trest odnětí svobody až jeden rok nebo peněžitý trest.
  • Stavební činnost - muž sjednal smlouvy na výstavbu a izolaci. Vydělal si 2 536 000 Kč a stíhán byl na svobodě. Podobně na tom byl jiný muž, který se domlouval bez papírování a za malování, zednické a pokrývačské práce vydělal 283 800 Kč.
  • Prodej na autobazaru - prodávat použité vozidla a náhradní díly se nevyplatilo dalšímu "podnikateli". Na 72 prodejích vydělal 3 122 000 Kč. Policie muže stíhala na svobodě.
  • Prodej věcí na aukčním webu - "podnikatelka" celkem 97 věcí prodala za 270 000 Kč.
  • Tetování - muž se naučil tetovat ve vězení. Po propuštění takto začal nabízet služby ve větším rozsahu. Hrozil mu návrat na dva roky do věznice nebo zákaz činnosti.

Jak se neoprávněné podnikání posuzuje?

Soudy a policie už mají dostatek praxe a předchozích rozhodnutí.

  • Neřeší se, že vám neoprávněné podnikání nepřineslo žádný zisk nebo vám tento zisk nikdo nedokázal.
  • Nepomůže vám, budete-li mít zdravotní postižení a "podnikání" by pro vás bylo náhradou zaměstnání.
  • Posuzována bude četnost provozované činnosti, doba vykonávání, okruh zákazníků, inzerce nabídek, náklady a přijímané platby.

Jaký je postup?

Policie začne vyšetřovat neoprávněné podnikání na udání nebo na základě vlastní činnosti. Pokud zjistí, že jde o přestupek, postoupí záležitost na příslušný městský úřad. Můžete být policií předvoláni k výslechu, kde můžete odmítnout vypovídat. U osob mladších 18 let by vždy měli být přítomni rodiče a případné řízení se upraví podle věku mladistvého "podnikatele".

V případě trestného činu podává návrh státní zástupce k soudu. U soudního a přestupkového řízení je vhodné zastoupení advokátem. Hrozí-li vám závažný trest, můžete být zastupováni advokátem na náklady státu. Váš obhájce vám doporučí vhodnou obranu. Je rovněž někdy možné se dohodnout na trestu a soudní řízení tím přeskočit. Až do pravomocného odsouzení by se na obviněnou osobu mělo pohlížet jako na nevinnou. Hrozí-li nebezpečí ovlivňování svědků nebo útěku, je obviněný umístěn do vazby.

Během soudního řízení máte možnost podávat různé námitky, předvolávat svědky a předkládat důkazy ve svůj prospěch. Je potřeba zachovávat pravidla, například mluvit pouze na vyzvání soudce, nepřerušovat státního zástupce, soudce apod. Proti rozsudku se můžete odvolat k nadřízenému soudu. Ten může buď potvrdit předchozí rozsudek nebo případ vrátit zpět nižšímu soudu.

Při pravomocném rozhodnutí soudu je posléze vykonán rozsudek. Odsouzenému je například udělena podmínka, peněžitý trest, musí nastoupit do vězení nebo mu je zakázána činnost. U zahraničních osob může dojít k nařízení, aby opustili Českou republiku. Pro předem určené případy existují různé možnosti, jak lze požádat soudy o nápravu případných vzniklých chyb. Případ také může za určitých okolností přezkoumat Ústavní soud, případně Evropský soud pro lidská práva.



1. 9. 2024