Podnikatelská abeceda: odpočinek

Předcházení syndromu vyhoření. Aktivní odpočinek a fyzická aktivita.

Pravidelný odpočinek přispívá k tomu, aby se podnikatel správně rozhodoval, soustředil, odváděl dobrou práci a nebyl ve stresu. Přechází také syndromu vyhoření, kdy naopak podnikatel přestává zcela fungovat. Mezi formy odpočinku se počítá také správný spánek. Některé typy podnikání mají odpočinek nařízený zákonem: příkladem jsou profesionální řidiči kamionů.

Zejména v začátcích podnikání můžete mít pocit, že nevíte kam dříve skočit a možná budete pracovat na úkor relaxace. Podnikatelé většinou běžně pracují mnohem více než zaměstnanci. Míra nasazení se zvyšuje třeba i díky tomu, když děláte to, co vás velmi baví. Vše může snadno přerůst až do workholismu, kdy se podnikání stane jediným smyslem života. V tu chvíli jste ale potenciálně ohroženi jakýmkoliv neúspěchem.

Pozitivní vliv odpočívání

  • Efektivita – po odpočinku můžete být efektivnější, mít více energie na práci a možná se vám i zlepší schopnost soustředění.
  • Stres – na nevyspalého, unaveného nebo přetíženého člověka působí stres jinak, než na odpočatého podnikatele.
  • Spolupráce – přetížený, vystresovaný podnikatel může reagovat jinak na své kolegy, zaměstnance a spolupracovníky.
  • Imunita – dostatek spánku a odpočinku má dobrý vliv na předcházení nemocí.

Jak aktivně odpočívat?

Každý podnikatel si nachází vlastní způsoby, jak odpočívat. Někomu vyhovuje pravidelně navštěvovat posilovnu, jiný si rád zaběhá, zahraje golf, zajde si do sauny, zaplavat, medituje nebo třeba cvičí jógu. Vyplatí se střídat práci hlavou a fyzickou aktivitu. Pro aktivní odpočinek pomohou některé triky:

Zaveďte pracovní dobu

Stanovte časy i pracovní dny pro zákazníky nebo kolegy a dodržujte to. Nemusíte se bát, že byste o zákazníky přišli. Rozumný klient pochopí, že nemůžete pracovat nepřetržitě. Mimo pracovní dobu nezvedejte telefony a zvažte reakci na SMS. Výjimku představují povolání, kde se naopak očekává zásah i mimo pracovní dobu (programátoři, správci reklamních systémů, IT dohled…).

Pro kolegy vám pomůže sdílený kalendář, ve kterém vyznačíte obsazenost. Nejste-li ranní ptáče, můžete si zablokovat veškeré schůzky brzo ráno a naopak. Někteří podnikatelé si chodí po obědě zdřímnout, takže tam vám pomůže na mobilu nastavit mód „nerušit“. Existují také vyznavači čtyřdenního pracovního týdne. Postupně si také můžete navyknout nepracovat o víkendech a svátcích. Pevný čas vyhrazený na podnikání vám pomůže najít si prostor pro rodinu a přátele.

Upravte ceny mimo pracovní dobu / sezónu

Máte-li požadavky zákazníků na večerní či víkendové schůzky, můžete osobní nepohodlí vyvážit vyšší cenou. Podobně lze nabízet příplatky za expresní a víkendové práce. Cenami můžete také regulovat poptávku: během sezóny můžete mít vyšší ceny a naopak. To však platí jen pro vybrané profese.

Vypněte si notifikace a zakažte si sítě

Pokud to vaše profese přímo nevyžaduje, můžete si vypnout různá upozornění sociálních sítí a různých mobilních aplikací. Tato upozornění jsou nastavena, by vás přinutila začít kontrolovat, co se na sítích děje. Nahodilé brouzdání sociálními sítěmi také zvyšuje závislost na pocitu štěstí, který vyvolává hormon dopamin. Při používání sociálních sítí tak ve skutečnosti neodpočíváte. Upozornění na došlý e-mail opět může způsobit tendenci vše okamžitě začít řešit.

Odpočinek bez výčitek

Někteří lidé mohou mít při odpočívání pocit viny, strachu nebo dokonce i úzkosti. Může za tím být přísná výchova, příliš tvrdé sebehodnocení, perfekcionismus nebo jiný osobnostní rys. Případně nedovedou „vypnout“ hlavu a aktivně odpočívat. Vyplatí se proto na sobě pracovat.

Zařaďte pravidelnou chůzi

Pravidelný pohyb může být součástí odpočinku. Zástupci některých profesí mohou chodit během telefonování s klienty a kolegy. Bydlíte-li v nižších patrech, lze do své rutiny zařadit chůzi po schodech.

Jak dobře spát?

Dospělý člověk by měl spát zhruba 7 – 9 hodin denně. Klíčová je kvalita spánku: budete-li se několik hodin převalovat na posteli během bezesné noci, druhý den nemusíte být úplně použitelní pro náročnou podnikatelskou práci. Někteří lidé se proto snaží pozitivně ovlivnit svůj spánek:

  • Pití kávy se doporučuje omezit tak, aby se kofein stihl vstřebat. Podobné doporučení platí i pro černý, zelený čaj a tyto další nápoje. Obvykle se uvádí až 6 hodin.
  • Alkohol není vhodné pít těsně před spaním.
  • Fyzická aktivita a jídlo by se mělo omezit 3 hodiny před ulehnutím.
  • Je vhodné věnovat čas zklidnění, nepracovat před usnutím na počítači, nevyřizovat pracovní hovory, e-maily, SMS, nepoužívat sociální sítě a mobilní telefon.
  • Údajně pomáhají i speciální brýle blokující modré světlo.
  • Opravdoví fanoušci dobrého spánku si také obvykle pořizují různé prsteny, chytré hodinky nebo aplikace pro sledování spánku (Sleep as Android).
  • Dobrému spánku pomáhá i návyk, kdy ložnici nepoužíváte pro práci a v místnosti nemáte zbytečnou elektroniku.
  • Kvalitnímu spánku taktéž prospívá úplná tma, proto někteří používají zatemňovací závěsy.

Všímejte si signálů těla

Vyplatí se sledovat své tělo a všímat si drobných nebo i velkých signálů. Pomocí nich vás tělo varuje, abyste ubrali. Ignorováním si můžete způsobit zbytečně závažné zdravotní potíže.



14. 7. 2024