Podnikatelský rejstřík: kde prověřit firmy a živnostníky

Podnikatelské rejstříky umožňují zjišťovat řadu zajímavých informací o podnikatelích. Týká se to hlavně firem.

Česká republika

V Česku existuje oficiální rejstřík pro vyhledávání firem na portálu Justice.cz. Nenajdete v něm živnostníky. O podnikatelích tam můžete zjistit řadu užitečných informací:

  • Kde firma sídlí? Sídlo firmy může určit, kde by probíhal případný soudní spor. Ale také třeba silnou vazbu na konkrétní region. Například firmy v oblastech s vysokou nezaměstnaností mohou snadněji hledat zaměstnance. Také náklady na mzdy mohou být výhodnější. Na druhou stranu mohou mít majitelé problémy akceptovat vyšší "pražské ceny".
  • Jak dlouho firma existuje na trhu? Vysoký počet let může (ale také nemusí) ukazovat na spolehlivého a aktivního partnera. Existují však spící a tedy neaktivní firmy. Pro ověření délky podnikání je tedy vhodné nahlédnout do výpisu Sbírky listin.
  • Jakou má firma majetkovou strukturu? Komplikovaná vlastnická struktura se zahraničními subjekty může někdy znamenat snahu zakrýt skutečné vlastníky. Vlastník firmy s adresou na městském úřadě, případně v podezřele vypadajícím sídle (rozpadlý dům či vyloučená lokalita) může znamenat snahu zakrýt skutečného majitele.
  • Jak je to velká firma? Poznáte často podle formy podnikání - např. akciová společnost, případně podle obratu a zisku v účetní závěrce, kterou najdete ve Sbírce listin.
  • Jak moc "pokročilý" a movitý podnikatel s vámi jedná? Pokud podnikatel vytváří různé struktury, například více různých s. r. o., může jít o poměrně pokročilého podnikatele. Komplikované struktury jsou vytvářeny za účelem ochrany majetku. Většinou si to mohou dovolit bohaté firmy.
  • Zveřejňuje firma účetní závěrky? Nezveřejňování může být známkou snahy zabránit konkurenci v přístupu k citlivým údajům, ledabylosti majitelů nebo záměrnému zkreslování údajů o finanční kondici firmy. Zveřejnění účetní závěrky je povinné, při nesplnění firmě hrozí sankce nebo i zrušení společnosti.
  • Dodržuje firma předmět podnikání? Firma nesmí podnikat mimo obory, které jsou v rejstříku uvedeny v části "Předmět podnikání".
  • Kdo má ve firmě jaké pravomoci? Pomocí podílů můžete odhadnout, kdo má ve firmě hlavní slovo. Většinou to bývají společníci s vyšším podílem. Hledejte položku "obchodní podíl". Ve výjimečných případech si mohou společníci rozdělit funkce uvnitř firmy i jinak, než je uvedeno v obchodním rejstříku.
  • Kdo může firmu zastupovat navenek? Tato informace je klíčová například při ověření smluv. Když vám třeba někdo bude za firmu Vopička a syn, s. r. o. tvrdit, že má právo uzavřít smlouvu, můžete si tuto skutečnost sami ověřit. Hrozí vám totiž to, že smlouvu by soud označil jako neplatnou. Firmu většinou zastupuje jednatel / prokura.
  • Není firma v likvidaci / konkursu? V tu chvíli probíhá vyrovnání pohledávek a nechcete riskovat případnou spolupráci.
  • Je firma napsaná na rodinné příslušníky? Častým případem bývá situace, kdy má majitel firmy dluhy nebo se chce vyhnout nějakému riziku (např. prohranému soudnímu sporu). V tu chvíli je jako společník uveden příbuzný či známý. Majitel pak může vystupovat v roli jednatele, případně ve firmě oficiálně nefiguruje.
  • Má firma nějaké závazky? Ve Sbírce listin můžete vidět i záznamy, které se týkají závazků firmy.
  • Jaké další aktivity firma vyvíjí? Můžete zjistit vzájemné propojení mezi různými firmami a tím si udělat větší přehled o daném partnerovi nebo konkurenci.

K dispozici je řada výpisů:

  • Úplný výpis - obsahuje údaje firmy včetně firemní historie. Můžete se tak dozvědět o přejmenování firmy, změny sídla, počtu společníků, jejich podílů apod.
  • Výpis platných - obsahuje aktuální údaje.
  • Sbírka listin - obsahuje informaci o založení firmy (např. formou notářského zápisu) a případné změny ohledně chodu firmy. Měly by se zde také zveřejňovat finanční výsledky firem, v podobě účetních závěrek. To však některé firmy nedodržují.

Odštěpný závod uvedený u názvu zase říká, že se jedná o pobočku společnosti, sídlící v jiném státě než kde působí mateřská firma. Pokud je u názvu uvedeno "v likvidaci", znamená to, že daná společnost přestala existovat. Označení "v konkursu" oznamuje probíhající vyrovnávání majetkových vztahů ve spolupráci se správcem majetku dlužníka.

Typy firem v obchodním rejstříku

Společnost s ručením omezeným (s. r. o. nebo spol s. r. o.)

Nejčastější forma podnikání v ČR. U eseróčka (lidové označení pro tento druh firmy) ručí společníci za závazky jen do výše nesplaceného vkladu. Tuto skutečnost uvádí položka "Splaceno". Zápisem splacení všech vkladů do obchodního rejstříku ručení společníků zaniká. Společnost s ručením omezeným tak představuje ochranu majetku společníků v případě, že se podnikání nevydaří.

Společník je spoluvlastník firmy. Pokud je ve firmě uveden pouze jeden společník, jedná se většinou o hlavního vlastníka. Výjimku představuje tzv. tichý společník: ten totiž nemusí být v obchodním rejstříku uveden. Tichý společník má většinou uzavřenou smlouvu s člověkem, který firmu zastupuje navenek. Společníkem může být i jiná firma. Protože firmu někdy zastupovali pouze najatí advokáti či jiné osoby, existuje v ČR rejstřík evidující skutečné majitele.

Obchodní podíl uvádí procento, kterým daný společník vlastní firmu. Jeden společník může mít ve firmě více podílů. Od obchodního podílu lze často odvodit, jak moc významnou roli hraje daný společník ve firmě. Čím má více procent, tím může více zasahovat do chodu firmy. Není to ale pravidlem: společníci si mohou domluvit jinou formu spolupráce.

Výpis obsahuje informaci o jednateli, což je osoba zastupující zájmy firmy. Obvykle podepisuje smlouvy, povoluje proplácení faktur a má právo zastupovat firmu v činnostech, které jsou v rejstříku uvedeny v části "Způsob jednání". Jednatel nemusí být společníkem a v takovém případě to znamená, že mu firma nepatří. Může mít však na chod firmy zásadní vliv, protože zastupuje společníky. V některých případech se ani na původní majitele nedostanete a budete úzce spolupracovat s jednatelem či pověřenými zaměstnanci.

Kromě jednatele můžete u některých s. r. o. narazit v rejstříku na prokuru. Jednatele i prokuru musí do funkce většinou jmenovat valná hromada. Oproti jednateli má mnohem menší pravomoci. Konkrétní omezení jsou však stanovena uvnitř firmy. Tato funkce se využívá například ve chvíli, kdy podnikatel zemře a chce, aby se někdo o firmu dočasně postaral. Výhodou prokury je například to, že nemůže s firmou dělat jiné kroky, než jsou obvyklé. Cokoliv nad rámec musí schválit dědicové a soud.

Sídlo firmy nutně nemusí znamenat, že tam zástupce firmy skutečně najdete. Může jít o virtuální sídlo a skutečná firma pak může mít adresu jinde nebo dokonce působit bez fyzických kanceláří.

Veřejná obchodní společnost (v. o. s.)

Oproti s. r. o. ručí společníci za dluhy firmy celým svým majetkem. Tato zdánlivá nevýhoda však přináší výhodu ve chvíli, kdy si firma rozhodne vyplatit zisk. Ten se totiž rovnou dělí mezi jednotlivé společníky. Firma se také může mnohem jednodušeji spravovat.

Komanditní společnost (k. s.)

Vykazuje se tím, že má dva společníky: jeden ručí za dluhy neomezeně a druhý omezeně. Za určitých okolností může být komanditní společnost daňově výhodná, protože jeden z vlastníků (tzv. komplementář) zdaňuje zisk v rámci svého vlastního přiznání.

Akciová společnost (a. s., akciovka)

Akciové společnosti většinou zakládají majitelé, kteří potřebují podnikat ve velkém. Akcionář neručí majetkem. Z výpisu také špatně poznáte, kdo vlastní akcie.

Vyhledávání živnostníků

Živnostníky můžete vyhledávat na Portálu živnostenského podnikání. Zveřejňované informace jsou omezené: oproti firmám se například nedozvíte obrat živnostníka. To vám však může naznačit, zdali je plátcem DPH. Při překročení částky 2 000 000 Kč se totiž živnostník musí registrovat jako plátce daně z přidané hodnoty. Je dobré vědět, že existuje i dobrovolná registrace.

Co vše můžete vyčíst za údaje?

  • Předmět podnikání - jaký je hlavní obor podnikání. Další obory upřesňuje sekce "Obory činnosti".
  • Druh živnosti - existují živnosti volné, které nemají žádná omezení. Některé živnosti nemůžete vykonávat bez praxe nebo odborného garanta. Jedná se o tzv. vázané živnosti.

Plátci daně z přidané hodnoty (DPH)

Plátce DPH si můžete vyhledat v Registru DPH. Pro vyhledání budete potřebovat znát daňové identifikační číslo (DIČ). U podnikajících osob to tvoří rodné číslo, u firem stačí znát IČO. Ve výpisu můžete objevit tyto informace:

  • Příslušný finanční úřad - tady si můžete stěžovat, pokud podnikatel něco porušuje.
  • Údaje o nespolehlivém plátci DPH - jakmile je uvedeno v této části "ANO", znamená to, že podnikatel neodvedl daně, případně byl na tuto černou listinu uveden z jiných důvodů. Pokud jako podnikatelé od nespolehlivých plátců odeberete službu nebo zboží, finanční úřad po vás může vymáhat zaplacení daně.
  • Bankovní účty - velmi užitečné v době podvodů. Ty probíhají tak, že firma obdrží prosbu o úhradu faktur na jiný bankovní účet. Nic netušící odběratel prosbu poslechne a později zjistí, že peníze nedoputovali ke správnému příjemci, ale na účet podvodníka. Plátci DPH mají povinnost zveřejňovat bankovní účty.
  • Údaje o registraci k DPH - informace o tom, kdy byl daný subjekt registrovaný k dani z přidané hodnoty.

Insolvenční rejstřík

Umožňuje vyhledávat občany a firmy, kteří se ocitli v insolvenci. Znamená to, že se pokouší vyrovnat se svými věřiteli a "zbavit" se dluhů.



31. 12. 2024