Google Ads: jak může podpořit podnikání

Google Ads je název reklamního systému, který umožňuje zobrazovat reklamy na Google a zapojených webech.

Reklama na Google a případně dalších vyhledávačích vám může na váš web přivést potenciální zákazníky. Firma také nabízí možnost inzerovat v reklamní síti nebo třeba videoreklamu na YouTube. Tento typ inzerce však nemusí být úplně vhodný pro každého.

Jak funguje Google Ads?

Reklamní systém spouští s každým zobrazením reklamy aukci a během ní vybírá inzerenty, kteří jsou ochotní za reklamu zaplatit nejvíce a současně mají dobře vyladěné reklamy. Tato forma je spravedlivá, protože neumožňuje obsadit reklamní prostor s nekvalitní reklamou, která by odrazovala zákazníky. Inzerenti pak většinou platí za prokliky, někdy se správci reklam mohou rozhodnout pro platbu za zobrazení reklamy. Pro převažující formu placení bývá Google Ads označován jako pay-per-click systém (PPC), což znamená platba za proklik na reklamu.

Abyste mohli používat Google Ads, musíte splnit pravidla pro inzerci. Během inzerování se vám také může stát, že Google tato pravidla změní nebo vaše inzeráty začne zamítat z důvodu chyby. Ve vzácných případech dokonce dochází k zablokování celého inzertního účtu. Odvolání proti tomu je složité, až prakticky nemožné.

Reklamu si někteří podnikatelé spravují sami. Častější je svěření správy specialistům na reklamu (PPC specialisté). Využívají externí lidé na volné noze, agentury a u větších firem také vlastní zaměstnanci.

Návratnost investice

Reklama na Google a partnerských vyhledávačích bývá považována za součást výkonnostního marketingu. To je označení pro inzerci s návratností. Aby si na sebe inzerce vydělala a byla zisková, musí být ekonomika v dobré kondici, trh zdravě konkurenční, dobře nastavený podnikatelský záměr, obchod a marketing. U nově začínajícího podnikatele není neobvyklé, když je reklama nějakou dobu ztrátová. Vliv má i správné nastavení reklam. K návratnosti dochází hlavně proto, že lidé ve vyhledávání jsou více naladěni k nákupu / využití služeb.

Návratnost má většinou svůj strop: vyšší investice do reklam na Google obvykle nemusí znamenat vyšší návratnost. Reklama při zvýšené investici může narazit na strop svých možností přestává dávat finančně smysl. Dochází totiž k tomu, že se vaše reklama zobrazuje mnohem častěji a na viditelných místech, je proklikávána častěji a nemusí se zobrazovat vážným zájemcům.

Bude-li reklama z Google přinášet více než 20 % veškerého obratu firmy, hrozí vám závislost na Google Ads. V tu chvíli jste ohroženi jakýmikoliv změnami v tomto reklamním systému. Tato závislost se většinou řeší tak, že se zkouší další typy inzerce, případně pracuje na rozvoji marketingu jako celku.

Dříve byla měřitelnost inzerce lepší. S příchodem povinných cookie lišt se přesnost měřených údajů zhoršila. Proto se návratnost investice ověřuje vůči globálním výsledkům: například účetním datům či objednávkám v eshopu.

Klíčové parametry úspěchu (KPI)

Správci reklam ověřují úspěšnost inzerce pomocí předem stanovených parametrů. Ty se označují jako klíčové parametry úspěchu / výkonnosti (KPI, key performance indicator). Pro eshopy se nejčastěji používá podíl nákladů na výnosech (PNO), pro poptávkové weby cena za poptávku či domluvenou akci (CPA). Existují u různé pokročilé způsoby ověřování úspěšnosti, ty však používají hlavně střední a velké firmy. Úspěšnost se můžete pokoušet zvyšovat.

Kdy nemá reklama výsledky

  • Hledaná slova mají jiný význam nebo jsou příliš obecná - slova ve vyhledávání musí velmi přesně vystihovat váš obor podnikání a navíc znamenat zájem zákazníka o nákup / využití služeb.
  • Konkurence má vysoký rozpočet - abyste s konkurencí drželi krok, měli byste mít podobné prostředky.
  • Nemáte dostatečnou marži nebo nedokážete reklamu financovat - aby se vám reklama vyplatila, musíte mít dostatečnou marži, která vám umožní inzerovat. Stejně tak v některých oborech může být vyžadován mnohem větší rozpočet.
  • Váš web / eshop nedodržuje standardy trhu - nepřehledný, nedůvěryhodný, nesrozumitelný web / eshop a zanedbaný marketing může mít negativní vliv na vaší úspěšnost v Google Ads.
  • Špatné nastavení a vyhodnocování - někdy může být reklama špatně nastavená. Při špatném vyhodnocování zase můžete zbytečně zastavit funkční reklamu, která je třeba jen špatně doměřená.

Kolik dávat do reklamy na Google?

Výše rozpočtu se odvíjí od vašich finančních možností. Vždy se dívejte na každou investici tak, aby vás nijak neohrozila. V případě, že reklama bude mít výsledky, není vhodné rozpočet omezovat.

Kde se reklama zobrazuje?

  • Vyhledávač Google a partnerské vyhledávače - pomocí textové reklamy můžete cíli na zákazníky, kteří vás vyhledávají.
  • Mobilní aplikace a hry - propojení s Google Play.
  • YouTube a vložená videa ve stránkách
  • Registrované partnerské weby - cizí weby, nepatřící do rodiny Google, jejichž majitelé se registrovali do Google AdSense.

Jaké formáty reklam existují?

  • Textová reklama - text bez obrázků.
  • Propagace zboží - zobrazuje název, dostupnost, cenu, barvu a další informace v horní části vyhledávání Google. Reklamní pozice se nazývá Google Nákupy a lidem zobrazuje nabídku eshopů. Pro aktivaci těchto reklam potřebujete registraci na Google Merchant Center a na straně internetového eshopu registrovat výpis svého zboží (XML feed).
  • Obrázková reklama (bannery) - určeno pro zobrazování v partnerské síti, mobilních aplikacích a hrách.
  • Videoreklama - reklama formou videa, určeno hlavně pro YouTube.



23. 8. 2024