Živnost nebo firma?
Forma podnikání má dopady na placení peněz státu. Také vás různým způsobem chrání. Založení a provozování firmy může být komplikovanější.
Podnikat můžete sami na sebe nebo na firmu. Úřední hantýrkou se první možnost označuje jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), firmě se pak říká "právnická osoba". Rozhodnutí by měla předcházet důkladnější úvaha, protože jako živnostníci ručíte za případné chyby celým svým osobním majetkem a máte-li partnera, tak za některých okolností i jeho majetkem. Bez oprávnění nelze podnikat. Můžete také podnikat při zaměstnání.
Výhody a nevýhody živnosti (OSVČ)
Rozhodnutí můžete probrat s advokáty, daňovým poradcem, účetním nebo případně i konzultanty, kteří pomáhají podnikatelům. Dejte si pozor například na prodejce hotových firem, tzv. ready made (nebo-li předzaložená firma). Mohou vám tvrdit, že se vám vyplatí koupit již založenou firmu a podnikat tímto způsobem. Stejně tak někteří méně seriózní prodejci vás mohou přesvědčovat o výhodách založení zahraniční firmy.
Výhody
- Rychlejší zřízení - stačí navštívit úřad nebo vyplnit online formulář, splníte-li další podmínky dané vaším oborem podnikání. Je to tedy ideální pro nezávazné vyzkoušení podnikání.
- Někdy snazší získávání zákazníků, kteří mohou dávat přednost živnostníkům před firmami. Ale i jednotlivec může mít firmu a dále vystupovat jako samostatná osoba.
- Za určitých okolností můžete mít jednodušší účetnictví a řešit 1x ročně základní hlášení úřadům.
- Obvykle levnější služby účetního. Někteří drobní podnikatelé si také účetnictví řeší sami, protože bývá jednodušší. To však neplatí pro dobrovolné či povinné plátce daně z přidané hodnoty (DPH).
- Většinou menší pokuty ze strany úřadů, když se vám něco nepovede.
- Mnohem menší administrativa a mnohem méně různých povinností, které vyžaduje stát.
- Různé úlevy ze strany státu pro studenty, podnikající seniory, podnikatele s nižším příjmem a profese, které nemají na podnikání vysoké náklady.
- Snadnější práce s vydělanými penězi. Co dorazí na váš bankovní účet nebo vyberete v hotovosti, tak je vaše a můžete to rovnou používat i pro soukromé účely.
- Obvykle nižší poplatky v různých oborových sdruženích.
- Není rozdíl mezi osobním a firemním majetkem. Všechno je vaše a nijak se to nekomplikuje.
- Pro cizí lidi nelze snadno zjistit výši vašich příjmů. Je to možné pouze odhadnout podle toho, zdali jste nebo nejste plátcem daně z přidané hodnoty (DPH). Ale ani toto není zcela spolehlivé, protože plátce DPH můžete být i dobrovolně.
- Jednodušší možnost přerušení živnosti a ukončení podnikání.
Nevýhody
- Ručení celým svým majetkem a případně i majetkem partnera.
- Bude-li se vám dařit, úměrně tomu mohou růst platby státu. Naopak přestane-li se vám dařit, nelze tyto odvody státu okamžitě snížit.
- Některé firmy vynucují po lidech, aby se stávali živnostníky a dál se k nim přitom chovají jako k zaměstnancům. Pro firmy je to daňově i jinak výhodnější. Za tzv. švarcsystém hrozí postihy.
- Horší sdílení pravomocí ohledně vedení firmy.
- Případný ztížený prodej podnikání či vstup investora.
- Složitější podnikání více osob a horší ochrana pro všechny zapojené spolupodnikatele.
- Nemožnost vytvářet kombinaci různě propojených firem pro větší ochranu majetku a různé daňové úlevy. Toto se však hodí až pro hodně pokročilé podnikatele s vyššími příjmy.
Výhody a nevýhody firmy (právnická osoba)
Rozhodnutí založit firmu by mohlo vycházet z vaší potřeby chránit si svůj osobní majetek, případně i soukromí. Mimo to bude snadnější firmu prodat, zapojit do podnikání další spolumajitele a budete mít pod větší kontrolou odvody státu. Jste více chráněni proti tomu, když vámi pověřená osoba ve funkci jednatele firmy, poruší zásady vyjmenované v zákoně a například poškodí vaší firmu.
Výhody
- Větší ochrana osobního majetku.
- Při nezdaru podnikatelského záměru lze za určitých okolností začít s novou firmou.
- Jasné oddělení soukromých zařízení (počítač, telefon, stroje...) a majetku od firemního vlastnictví. Firma může vlastnit pozemky, budovy, stroje, vybavení, zásoby potravin, počítačové programy, své vlastní výrobky a mnoho dalších věcí. Je možné vlastnit nebo mít podíl v jiné firmě.
- Větší ochrana podnikatele, který pověří řízením své firmy konkrétní osobu a uvede jí jako jednatele firmy.
- Jednodušší podnikání ve více lidech, případně vstup investora do firmy. Podmínkou jsou však dobré vztahy, podobná vzájemná očekávání, sdílení vize a správně nastavené právní záležitosti.
- Možnost zakládat pro každé podnikání oddělené firmy; přehlednější finance.
- Lze si nastavit různé odměny a tím lépe upravovat, co budete odvádět státu.
- Možnost skrytého vlastnictví firmy (tichý společník).
- V některých případech i větší ochrana soukromí.
Nevýhody
- Složitější vznik firmy, vyšší administrativa na začátku a během podnikání.
- Vyšší náklady za vedení firemního účetnictví a řada povinností, které musí podnikatel řešit a hlídat.
- S majetkem firmy nelze zacházet podobně, jako u živnosti. Například nemůžete si jen tak "přivlastnit" firemní telefon pro osobní účely. Podobně nemůžete brát peníze z firemního účtu a hotovosti v kase.
- Dvojí zdanění při výplatě peněz vlastníkům firmy.
- Při dodržení zákona lze vidět do výsledků firmy.
- Vyšší poplatky v různých oborových sdruženích.
- Složitější zrušení firmy a nemožnost neaktivní firmu "pozastavit".
Kdy založit firmu a kdy živnost?
Důvody bývají různé. Dokonce to může fungovat i tak, že si nejprve založíte živnost a teprve později firmu. Nebo naopak: vyzkoušíte si firmu, tu zavřete a přejdete zpět na živnost. Případně můžete mít obojí: jak živnost, tak firmu.
Živnost
- Chcete si podnikání vyzkoušet a nečekat na založení firmy.
- Budete budovat své osobní jméno a veškerou činnost zajistíte hlavně vy. Nutno podotknout, že i živnostník může zaměstnávat zaměstnance, brigádníky nebo si najímat jiné podnikatele.
- Nevadí vám ručení celým svým majetkem a neděláte podnikání, kde by hrozila větší rizika. Tedy neohrožujete životy, zdraví nebo přírodu.
- Existuje minimální nebo téměř žádné riziko neúspěchu.
- Potřebujete minimální papírování, co nejméně pravidel, omezení, jednání se státem a chcete se hlavně soustředit na své podnikání. Uvítáte případné menší pokuty za nesplnění zákonem stanovených povinností.
- Chcete si vybírat peníze z účtu nebo kasy bez papírování či dalšího zdanění.
- Neočekáváte výrazný nárůst tržeb a tím pádem i růst odvodů státu.
- Nechcete v budoucnu podnikání prodávat či řešit vstup dalších lidí do vaší firmy.
- Nepotřebujete firmu pro účely vyšší právní ochrany: tedy nechcete někoho pověřit řízením firmy (funkce jednatele).
- Nechcete budovat komplikované firemní struktury, tedy zakládat různé firmy pro různé podnikání.
- Účetnictví si chcete dělat sami nebo za co nejnižší náklady.
Firmu
- Nechcete ručit celým svým osobním majetkem, případně majetkem vašeho partnera.
- Provozujete podnikání, kde hrozí riziko ohrožení zdraví, života nebo přírody.
- Existuje větší riziko neúspěchu.
- Dokážete zaplatit specialisty, právníky, účetní a další potřebné profese. Nevadí vám dražší provoz firmy a zvýšená administrativa.
- Budete podnikat ve více lidech (spolumajitelé), případně chcete do vašeho podnikání majetkově zapojit i jiné firmy (spolumajitelem vaší firmy bude jiná firma).
- Hodláte pověřit konkrétního člověka řízením vaší firmy (jednatel) a chcete, abyste měli ze zákona větší ochranu.
- Uvažujete o budoucím prodeji firmy, předání dědicům, vstupu investorů...
- Chcete velmi jasně oddělit firemní peníze od svých osobních. To samé u majetku.
- Potřebujete stlačit odvody státu na naprosté minimum.
6. 7. 2024