Podnikání při zaměstnání: vedlejší činnost
Jak podnikat při zaměstnání? Co vše je potřeba splnit, na co si dát pozor a jak vše správně nastavit.
Podnikat při zaměstnání je možné a řada lidí si takto nezávazně vyzkouší, zdali by je volná noha uživila. Pro někoho také může být tato forma zajímavým přivýdělkem. Dokonce můžete příjmem z podnikání výrazně převýšit svůj plat ze zaměstnání.
U podnikatelů s živnostenským listem se to odborně označuje slovy OSVČ vedlejší činnost. Mimo to můžete být také spolumajitelem ve firmě, případně vlastníkem celé firmy. U firmy lze být i v utajení: forma tichého společníka vám umožní, že nebudete vidět ve výpisu na Justice.cz.
Zvažujete-li podnikání při zaměstnání zvažte tyto otázky:
- Jak budete odpovídat zákazníkům? Budete jim psát pouze mimo pracovní dobu nebo o víkendech? Jaký je standard v oblasti, ve které podnikáte? Nebude jim vadit, když budete reagovat jinak než vaše konkurence? V případě, že budete komunikovat v pracovní době, jak to vysvětlíte svému zaměstnavateli a je to vůči němu férové?
- Zvládnete sedět na dvou židlích? Podnikání může být časově náročné. Můžete se potýkat s únavou, špatnou koncentrací, nevyspáním (při práci v noci) a to vše může negativně ovlivnit vaše stávající zaměstnání.
- Jak se váš zaměstnavatel bude tvářit na váš marketing? Některé profese vyžadují zviditelnění a reklamu. Bude to zaměstnavatel vnímat pozitivně?
- Co když se něco pokazí? Budete mít prostor to řešit? Dokáže vám zaměstnavatel vyjít vstříc? Jak se bude tvářit na případné negativní zmínky v médiích / sociálních sítích?
- Jak se na podnikání bude tvářit rodina? Podnikání při zaměstnání může být náročné i proto, že po příchodu z práce budete pokračovat v další práci. Vysoké pracovní nasazení někdy negativně ovlivňuje mezilidské vztahy. Stanovte si předem jasné hranice, aby vám tato nová situace neohrozila váš partnerský nebo manželský vztah.
Jaké výhody můžete získat?
- Vyzkoušíte si podnikání nezávazně - když se vám nebude dařit, můžete zůstat ve stávajícím zaměstnání. To je výhoda hlavně ve chvíli, kdy nepotřebujete povolení od zaměstnavatele a nadřízený o vašem podnikání nic neví.
- Vytvoříte si rezervu - podnikání přináší nejistotu příjmů. Běžné je kolísání toho, co si pravidelně vyděláte. Pokud byste z práce odešli, rezerva se vám bude hodit. Jako doporučená částka se uvádí šestinásobek měsíčních výdajů.
- Získáte finance - z příjmů ze zaměstnání můžete dotovat rozjezd podnikatelských aktivit. Jen je potřeba si stanovit termín, od kdy bude vaše podnikání ziskové. Dlouhodobě ztrátové podnikání může být signálem, že jste si něco špatně nastavili. Navíc si můžete brát od banky půjčky a využívat kreditní kartu.
- Naučíte se nové dovednosti - ve svém podnikání zažijete neomezenou svobodu. Cokoliv vás napadne, můžete realizovat a nikdo vám nic nebude zakazovat. Budete rozhodovat o obchodních a marketingových krocích, které vám zajistí nové a opakující zákazníky. Jste plně odpovědní za své úspěchy a selhání.
- Budete mít výhodnější podmínky odvodů státu - konkrétní podmínky si ověřte u svého účetního, případně dotazem na Českou správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu a finanční úřad.
Na co si dát pozor?
Povolení od zaměstnavatele
Můžete podnikat při zaměstnání bez ohledu na typ pracovního poměru: tedy při plném úvazku (HPP), zkráceném nebo brigádě. Povolení od zaměstnavatele potřebujete při podnikání ve stejném oboru. Zde je riziko v podobě možnosti odvolání souhlasu. Podnikání také může někdy zakazovat konkurenční doložka. Pro státní zaměstnance je získání povolení dokonce povinnost.
Úřady, zákony a právo
Podnikání na vedlejšák vás nezbavuje povinností, které se týkají podnikatelů na plný úvazek. Je třeba ověřit kategorii vašeho podnikání. Některé profese nebo obory nemůžete vykonávat bez povolení, případně záruky ze strany vámi vybraného odborníka. Musíte si udělat oficiální registraci vašeho podnikání u živnostenského úřadu, jinak riskujete pokutu za přestupek nebo dokonce spáchání trestného činu.
Budete muset podávat daňová přiznání. Při překročení limitů celkových příjmů se budete muset stát plátci daně z přidané hodnoty (DPH). U využívání reklamních služeb na Google, Facebooku, YouTube a dalších zahraničních služeb zase musíte řešit registraci tzv. identifikované osoby. Po registraci získáváte automaticky datovou schránku, která slouží pro komunikaci mezi vámi a úřady. Vyplatí se nastavit si upozornění, abyste nezmeškali žádná důležitý dopis od úřadů. Doručené zprávy se nevyplatí ignorovat. Po 10 dnech se považují za automaticky přečtené.
Při podnikání na živnostenský list také ručíte celým svým majetkem a v případě manželství také majetkem společné domácnosti. Pro rizikovější typy podnikání se proto může vyplatit založení firmy. Na druhou stranu zvažte, zdali chcete řešit složitější vyplácení peněz z firmy a její dražší rušení. Provozování firmy bude také dražší a administrativě náročnější.
Jako podnikatelé máte také horší ochranu, než spotřebitelé. Toho často zneužívají například podvodné katalogy a některé méně solidní firmy.
Podnikatelský záměr
Podnikání může na začátku vypadat ideálně. Mohou vás dokonce utvrzovat i různé vaše simulace v Excelu nebo třeba úspěšná konkurence v oblasti, kam chcete vstoupit. Ostřílení podnikatelé vám však potvrdí, že mezi sny a realitou bývá obrovský rozdíl. Bez odborných znalostí navíc nepoznáte případné chyby, takže si budete myslet, jak všechno určitě dopadne dobře.
Váš podnikatelský záměr a kvalita jeho realizace ovlivňuje úspěšnost vašeho podnikání. Nefunkční podnikání může vést až ke krachu. Během podnikání totiž budete pravděpodobně dělat řadu chyb. Některé chyby mohou mít velký dopad na podnikání a mohou vás ohrozit. Před startem a v průběhu podnikání se proto zamyslete nad případnými riziky a vymyslete způsoby, jak neúspěch minimalizovat. Neošetřujte nepravděpodobná rizika, ale spíše si pohlídejte tyto hlavní oblasti:
- Silné / slabé stránky - budete-li znát sami sebe, umožní vám to ošetřit vybrané slabé stránky zapojením spolupracovníků.
- Finance - některé obory podnikání vyžadují dostatek financí na to, abyste zaplatili zapojené odborníky a opravdu nezbytné výdaje na marketing. Udělejte si cenový průzkum. Nevybírejte si nejlevnější, ale ani nejdražší dodavatele. Nechte si odhadnout náklady na marketing.
- Technologie - nesprávná volba technologie může vést k nutnosti všechno později přebudovat nebo vás může v pozdějších fázích brzdit.
- Marketing - snažte se pochopit základní marketingové principy, abyste měli od marketingu správná očekávání. Marketing by měl být ziskový. Návratnost hodně záleží na zvoleném typu marketingu. Úspěch ovlivňuje stav ekonomiky a trhu, na kterém působíte.
- Tým - nebuďte na podnikání sami. Stavte vše od začátku tak, abyste nemuseli dělat všechno. Vyplatí se mít k dispozici účetního, daňového poradce, právníka, marketéry a zvažte také podnikatelského mentora. Mentorem by měl být zkušený podnikatel, který vám může předávat své zkušenosti.
Podnikatelští "guru" a zaručené rady
Kolem tématu podnikání krouží lidé, kteří se živí prodejem informací. Jejich hlavním cílem je, aby vám prodali většinou neúměrně předražený kurz, mentoring, eknihu a mnoho dalších produktů. Někteří "guru" mohou mít velmi propracovaný marketing a mohou působit úspěšně. Vždy se dívejte na jejich profesní historii a zapojte kritické myšlení. Nebojte se jim klást konkrétní otázky ohledně zdroje jejich zkušeností. Můžete se také podívat na úspěchy jejich zákazníků. Hodně může napovědět jejich osobní profil na sociální síti LinkedIn. Hledejte tyto varovné znaky:
- Zamlžený nebo nevěrohodný profil - skutečný odborník se nebojí ukázat veškerou profesní historii. Otevřeně vám přizná své úspěchy i neúspěchy. Dokáže mluvit o svých silných a slabých stránkách.
- Poměr práce vs. školení - odborník tráví více času reálnou prací pro vlastní zákazníky. Školitel naopak věnuje většinu svého času výrobou kurzů.
- Věrnost oboru - odborník bude zůstávat věrný svému oboru, "guru" naopak bude střídat témata tam, kde uvidí možný zdroj byznysu.
- Více možností řešení vs. jedna cesta - odborník by vám měl doporučit více variant řešení. "Guru" bude učit jednu zaručenou cestu.
- Snadné vs. komplikované - odborník nebude o svém oboru tvrdit, že je jednoduchý. "Guru" se bude snažit vše ukazovat tak, aby to vypadalo snadno a jednoduše.
- Drahé dovolené, auta, luxusní byty... - v případě, že daný "guru" prezentuje svůj úspěch ukazováním toho, co všechno si může dovolit, buďte velmi opatrní. Skutečný odborník většinou nemá za potřebí ukazovat úspěch tímto způsobem.
- Reference - klienti skutečného odborníka budou dosahovat větších úspěchů. Naopak "guru" může ohromovat miliony a radit, abyste kopírovali jeho zaručené postupy.
- Obrat firmy - pokud "guru" operuje miliony a není plátcem DPH, je to první varovný signál. Stejně tak může působit nezveřejňování účetních závěrek v obchodním rejstříku nebo firma založená v zahraničí bez možnosti ověřit příjem.
Časté mýty o podnikání:
- Pasivní příjem bez práce nebo s minimálním úsilím - podnikání vyžaduje péči a starost. Než začne fungovat jako pasivní příjem, musíte vynaložit úsilí.
- Multi-level marketing (MLM) / síťový marketing jako zdroj příjmů - jedná se o způsob prodeje, kdy nakupujete zboží / služby a prodáváte ho rodině, přátelům a cizím lidem. Zároveň můžete dostávat provize za přivádění dalších zájemců do prodejní sítě. Přestože k prodeji potřebujete živnostenský list a bez něho by šlo o nelegální podnikání, při síťovém marketingu nejste typickými podnikateli. Omezují vás totiž pravidla dané MLM sítě.
- Při podnikání rychle zbohatnete - rychle uspět v podnikání se podaří jen zlomku lidí. Ve většině případů vybudovat úspěšné podnikání trvá několik let.
Co je potřeba zařídit?
- Ověřte si u zaměstnavatele nebo ve smlouvě, zdali můžete podnikat. Ujasněte si podnikatelský záměr, ošetřete rizika podnikání a rozhodněte o tom, kolik financí do rozjezdu investujete.
- Sestavte si tým, který vám bude s podnikáním pomáhat. Neměl by tam chybět účetní. Do budoucna můžete potřebovat marketéry.
- Ověřte si, zdali lze ve vámi vybraném oboru podnikat bez omezení nebo potřebujete konkrétní povolení / garanta.
- Odešlete registraci vašeho podnikání na živnostenský úřad, případně tento krok vyřešte osobně. Ověřte si, jaké další úřady nebo instituce musíte informovat.
- Zaplaťte příslušné poplatky.
- Počkejte na zápis. Obvykle proběhne do pěti dnů od registrace. Dostanete přidělené identifikační číslo (IČO). Nezapomeňte si u příslušných úřadů ověřit, zdali vás opravdu evidují jako podnikatele na vedlejší činnost.
12. 9. 2024